Bordowy – jaki to kolor?

Kolor bordowy najczęściej określamy jako czerwień z domieszką  brązu. Pokrewne kolory to burgund, kolor czerwonego wina, wiśniowy, buraczkowy, rdzawy i śliwkowy fiolet. To barwa wymagająca, bardzo mocna i  wyrazista. Dlatego ta barwa bywa uważana z jednej strony za trudną, a z drugiej jednak łatwiejsza do noszenia niż wyrazista mocna czerwień. Bordowy kojarzony jest z kobiecością, zmysłowością, cielesnością.

Bordowy jest bardziej stonowany niż czerwień, więc umiejętnie noszony może dać szlachetny, stylowy efekt.

Kolor bordowy – z czym łączyć?

Bordowy kolor jest intensywny i wyrazisty , więc nie lubi konkurencji innych kolorów – dobrze się prezentuje w towarzystwie burgundu, śliwkowego fioletu, wiśniowej czerwieni, które są zbliżone.  Przyznam, że moim ukochanym zestawieniem jest mocne trio: bordowa sukienka, śliwkowe rajstopy i pomarańczowa apaszka. Dobrze, że na co dzień nie muszę się trzymać dress code’u 🙂

Można zestawiać go też z innymi ciepłymi barwami – czerwień dodaje mu nieco energii, a brąz – powagi.

Bordo można też delikatnie rozjaśnić delikatnym, pudrowym  różem. Sukienka w głębokim bordowym odcieniu z delikatną kopertówką i biżuteria w odcieniu rose quartz stworzą szlachetny kolorystyczny duet.

Innym klasycznym zestawieniem jest zestawienie bordo ze szlachetnym odcieniem szarości – antracytem. w tym zestawieniu szczególnie dobrze będą prezentować się biurowe stylizacje. Szarość będzie stanowić stonowane tło dla pełnych energii dodatków.

Latem bordo połączone z bielą stworzy lekki, świeży zestaw.

Komu pasuje bordowy?

Bordo ma chłodny odcień. Wydaje się lekko przełamane niebieskimi tonami. Z tego względu będzie pasował paniom o chłodnym odcieniu cery. Brunetki będą wyraziście wyglądać w tym kolorze. Blondynkom będą pasowały odcienie ciut jaśniejsze. Panie o ciepłym odcieniu cery mogą zdecydować się na odcienie rdzawej czerwieni lub koloru ceglanego.

Gdy zerkam na Wasze zamówienia – jestem przekonana, że lubicie bordo. Podzielcie się – jak ja nosicie najczęściej?