Do napisania tego artykułu skłoniła mnie pewna historia. Oczywiście mam też plan pisać dla Was raz w tygodniu, ale to tylko ogólne zamierzenie. Tematy pojawiają się na mojej liście z tygodnia na tydzień 🙂 Pomysł akurat na ten pojawił się wraz z historią. Otóż pewnego razu moja znajoma zapytała mnie czy nie mam od ręki dostępnych kolczyków w kolorze czerwonym. się niestety, że nie miałam nic gotowego. Zaoferowałam, że mogę wykonać zamówienie ekspresowe na taką to a taką datę i zaproponowałam wzory.  Zamówienie koniec końców nie zostało złożone ze względu na termin realizacji, a Pani zamówiła kolczyki gdzie indziej. Ja zapomniałam o sprawie na jakiś czas.

Trochę później  okazało się, że osoba pytająca na kolczyki delikatnie mówiąc, rozczarowała się. Zamówienie, które miało być wysłane błyskawicznie nie trafiło na pocztę, a ona była zwodzona. A gdy w końcu pojawiło się na biurku zamawiającej okazało się, że kolczyki odbiegają wyglądem od tych na fotografii. Jaki z tego morał? Nie zawsze szybciej znaczy lepiej …  A sutasz sutaszowi nierówny. O co więc pytać, aby mieć pewność, że kupujemy biżuterię sutaszową dobrej jakości?

Po pierwsze i najważniejsze – biżuteria dobra, to biżuteria dopasowana do właścicielki. Masz szczególne życzenia, odpowiada Ci wzór, ale nie kolor? Zawsze pytaj o możliwość wykonania biżuterii na zamówienie tak jak tu KLIK . W dobrej pracowni nie będzie z tym problemu. Weź tylko pod uwagę jedno. Projekty są generalnie szybkie, dobre i tanie – pod warunkiem, że wybierzesz co najwyżej dwie z tych cech. Rękodzieło zawiera nasz najcenniejszy, nieodnawialny zasób – czas 🙂 Dlatego dobre – rzadko bywa tanie.

Jak wykończona jest biżuteria?

Nie we wszystkich sklepach pokazany jest spód sutaszowej biżuterii, a możliwości pięknego wykończenia jest wiele. Biżuteria może być wykończona skórką naturalną, alcantarą, czasem koralikami. Ważne, aby spód biżuterii był estetyczny i miły dla oka. Lampka ostrzegawcza może zapalić nam się przy wykończeniu filcem. Niestety przy dłuższym noszeniu mogą się na nim tworzyć nieestetyczne kulki.

Czy jest biżuteria sutaszowa jest zaimpregnowana?

Impregnat służy ochronie sutaszu przed brudem, kurzem i wilgocią. Oczywiście nie jest to magiczna powłoka, która całkowicie temu zapobiegnie, ale na pewno ułatwi dbanie o sutasz. Warto zapytać czy biżuteria, którą kupujemy jest zaimpregnowana..

Czy to są zdjęcia rzeczywistej biżuterii?

Punkt wydaje się oczywisty, ale jednak warto zapytać. Warto też zapytać czy otrzymany produkt ze zdjęcia, który jest już gotowy i widoczny na zdjęciu czy biżuterię na zamówienie według przedstawionego wzoru. Warto zapytać czy zdjęcie jest autorstwa twórcy i czy przedstawia jego biżuterię. Niestety wciąż zdarza się, że niektórzy posiłkują się cudzymi zdjęciami. Wtedy biżuteria wykonana przez innego twórcę może znacząco odbiegać od oryginału.

Jak jest uszyta?

To jest punkt, który możemy najczęściej zweryfikować same, nawet na podstawie zdjęć, pod warunkiem jednak, że przedstawiają sutasz autorki biżuterii. Warto zerknąć czy sutasz nie marszczy się, nie ma odkształceń, czy nitki nie są pozaciągane. Czy na wierzchu biżuterii widać jakieś żyłki lub nitki? Czy nic nie jest obluzowane? Przy dobrym sutaszu wszystko uszyte jest równo i nic nie ma prawa wystawać,czy się przesuwać. I rzecz oczywista, choć nie dla wszystkich twórców: czy sutaszowa biżuteria została uszyta? Uszyta, a nie sklejona? To znacząca różnica w jakości: sznureczki tylko sklejone są nieodporne na wilgoć i szybko mogą się poddać przy starciu z deszczem. A o tym, że czasem kolczyki są poddawane testom ekstremalnym możecie przeczytać tu: KLIK

Z czego jest wykonanana?

Pytajmy z czego stworzona jest biżuteria. Czy to szlachetne materiały czy plastik-fantastik? Czy perełki Swarovski czy perełki woskowane? Z czego wykonane są bigle – ze srebra, stali chirurgicznej czy ze zwykłego metalu? Na te pytania każdy twórca chętnie poda odpowiedź.

Jaki jest termin wysyłki realizacji?

Kupując trzeba mieć pewność, czy kupujemy gotowe kolczyki lub wisior, czy może jednak kupujemy biżuterię na zamówienie według gotowego wzoru przedstawionego na zdjęciu. Na tę drugą zawsze trzeba będzie kilka dni dłużej poczekać. Jeżeli kupujemy biżuterię gotową, zapytajmy kiedy zostanie wysłana? Przy dobrej obsłudze możemy spodziewać się dodatkowo, że otrzymamy numer nadania przesyłki.

Jak zabezpieczona jest biżuteria na czas transportu i jak jest opakowana?

Przyznaję, że to moja mała idee fix 🙂 Moim zdaniem dbałość o szczegóły powinna wyrażać się również w sposobie pakowania. Zależy mi, aby biżuteria która trafi do Was od samego początku, od otworzenia koperty, sprawiała radość. Abyście poczuły się rozpieszczone rozpakowując ją. I takie właśnie według mnie powinno być opakowanie. A oprócz tego, że ładne, powinno być odporne na trudy drogi. Folia bąbelkowa (u mnie zawsze z odzysku, żeby nie zaśmiecać dodatkowo planety) lub chrupki wypełniające paczkę pomogą przetrwać jej drogę do Waszych rąk.

Czy twórca doradzi?

o chyba ostatni niematerialny, a równie istotny składnik dobrej biżuterii. Czy twórca doradzi i podpowie? Jaki kolor wybrać, jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy? . Zwracajcie uwagę czy twórca odpowie na Wasze pytania. I równie istotne, czy jeśli czegoś nie wie, to się do tego przyzna? 🙂