Jak dbać o bizuterię sutaszową

Zastanawialiście się kiedyś jak dbać o biżuterię z sutaszu, aby służyła jak najdłużej i cieszyła oczy? Dziś mam dla Was garść rad. Mam nadzieję, że pomogą one w użytkowaniu.

Chroń biżuterię przed zabrudzeniem. 
Biżuterię sutasz warto zakładać po wykonaniu makijażu i po spryskaniu się perfumami. W ten sposób unikniemy przypadkowego przybrudzenia podkładem kolczyków czy odbarwień spowodowanych przez nasze ukochane perfumy.  Zanim założymy biżuterię soutache upewnijmy się również, że balsam , krem czy samoopalacz dokładnie się wchłonęły (szczególnie, że plamy po samoopalaczu są generalnie ciężkie do sprania).
Przy przechowywaniu warto zadbać, aby biżuteria nie leżała w nasłonecznionym miejscu, gdyż światło słoneczne generalnie może powodować płowienie kolorów na wszelkich tekstyliach.

Przechowywanie
Biżuterię warto przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu. Dodatkowo warto zadbać, aby była ona przechowywana na płasko (unikniemy odkształceń) oraz w dedykowanym pudełeczku. W ten sposób unikniemy przypadkowego zaciągnięcia delikatnych sznureczków przez zapięcia czy bigle innych kolczyków. Ja dodatkowo przechowują ją w woreczku strunowym, aby nie ciemniały zapięcia, bigle czy łańcuszki. Metale czy srebro mają zwyczaj utleniać sie i ciemnieć w kontakcie z powietrzem.

Sutasz nie lubi sportów ekstremalnych 
Wszystkie wisiory, kolczyki czy bransolety sutasz wykonane przeze mnie zabezpieczone są impregnatem. Nie oznacza to jednak, ze zyskują magiczna moc 🙂 Impregnat sprawi, ze wilgoć i brud będą trudniej wnikać w jedwabne pasma, nie zabezpieczy jednak całkowicie. Dlatego unikaj kąpieli w biżuterii czy prania jej w pralce (choć z pewnych źródeł wiem, że kolczyki z mojej pracowni przetrwały  kąpiel w jeziorze a broszka jest odporna na upranie)

A jeśli się jednak pobrudzi?
Wtedy warto przeprać biżuterię w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego środka piorącego. Unikajmy jednak przy tym pocierania, aby nie zmechacić sznureczków. W miarę możliwości warto unikać wtedy moczenia całości, a po upraniu dokładnie wysuszyć. Chyba nie muszę pisać, że nie wykręcamy? 🙂 dodtakowo srebrne bigle,łanncuszki,krawatki przecierammią ściereczką z irchy, aby zachować lub przywrócić blask srebru.

I to tyle. Niby banalne, a pozwoli się cieszyć barwnymi cudami o wiele dłużej 🙂