Jak dobrać biżuterię do dekoltu… Gdy spojrzałam na statystyki i podpowiedzi w Google, nadal jest to jedno z częściej zadawanych pytań.  Dlatego chciałam się z Wami podzielić kilkoma podpowiedziami w tym temacie. Dekolt dobieramy najczęściej do typu urody – patrząc w lustro widzimy, czy służy nam dekolt karo czy może wycięcie w łódkę? A do dekoltu z kolei dobieramy biżuterię. Ma ona podkreślać urodę i korespondować z krojem sukienki lub bluzki.  Ja sama również mam kilka swoich “żelaznych zestawów“. Jak więc łączyć biżuterię z dekoltem? Przede wszystkim tak, aby nam się podobało 😉

Ja osobiście staram się stosować dwie zasady:

  • biżuteria ma się ładnie prezentować w wycięciu sukienki czy bluzki, a nie z nią konkurować czy się w niej chować. To oznacza, że np. dużych naszyjników nie zakładam do rozpinanej bluzki koszulowej pod którą się schowają. Z kolei duży dekolt i drobny naszyjniczek, nie współgrają mi ze sobą.  Staram się zawsze zachować proporcje;
  • po drugie staram się, aby linia naszyjnika była zgodna z linią dekoltu. Możecie uznać to za fanaberię, ale okrągły naszyjnik gryzie się według mnie z dekoltem karo. Do wycięcia w serek zakładam trójkątne naszyjniki. Nie lubię gdy linia dekoltu przecina się z linią biżuterii. Wyjątek robię dla bluzki bez ramion,  tutaj linia jest na tyle czysta że długi naszyjnik nie będzie raził.

A w szczegółach? Zerknijcie poniżej i poczęstujcie się 😉

Dekolt okrągły

Idealnie się tu sprawdzą krótkie naszyjniki przy szyi. Tzw. naszyjniki celebrytki będą bardzo dobrym wyborem. Przy klasycznych sukienkach krótki sznur pereł będzie strzałem w dziesiątkę. Ważne tylko, aby pamiętać, że naszyjnik nie powinien się ani chować za dekolt ani leżeć na materiale.

Dekolt karo

Ten kwadratowy dekolt lubi wszelkie formy geometryczne. Naszyjniki mogą nawiązywać poziomymi liniami do dekoltu lub same w sobie być formami geometrycznymi. Ja osobiście przy tym dekolcie wybrałabym raczej naszyjniki składające się z kwadratów lub prostokątów, stanowiące spójną całość stylizacji.
.

Dekolt w serek

Świetnie się tu sprawdzają wszelkie naszyjniki nawiązujące kształtem do trójkąta czy większe naszyjniki. Inna opcją są naszyjniki składające się z wydłużonych łańcuszków, zakończonych zawieszką.

Dekolt łódka, carmen

Tutaj szkoły są dwie. Jedni mówią, że do takiego dekoltu pasować będą duże, długie naszyjniki. Ja osobiście uważam, że zarówno przy dekolcie typu łódka, jak i carmen zdecydowanie lepiej sprawdzą się długie, duże ozdobne kolczyki (np. statement earrings, o których przeczytasz tu KLIK). Moim zdaniem naszyjnik jest zbędny przy tych dekoltach. One same w sobie są wystarczająco ozdobne.

Na ramiączkach, bez ramion

Doskonałym wyborem są tu krótke lub średnie naszyjniki przy szyi. Mogą to być niewielkie naszyjnik typu choker, czy trochę większe kolie. Te dekolty są spore, więc małe wisiorki czy naszyjniki raczej się nie sprawdzą.
.

Dekolt woda

Ten dekolt sam w sobie jest bardzo wyrazisty. Jeżeli zakładać do niego cokolwiek, to raczej niewielki wisiorek na łańcuszku, typu celebrytka ( takie rozwiązanie jednak skrócić optycznie szyję). Osobiście postawiłabym raczej na ozdobną broszkę lub wyraziste długie kolczyki.

Dekolt w serduszko

W zależności od wielkości dekoltu możemy wybrać albo niewielki łańcuszek z zawieszką albo naszyjnik nawiązujący kształtem do dekoltu. Jest to dekolt fantazyjny, więc warto zadbać, aby linia biżuterii nie była sprzeczna z linią dekoltu, bowiem takie rozwiązanie może wprowadzać wizualny chaos.

Golf

Jeżeli golf jest gładki, to jest idealnym tłem do wszelkiego rodzaju dużych ozdobnych naszyjników. Długie, duże w formie naszyjniki, okrągłe korale sporej wielkości, to wszystko sprawdzi się idealnie. Przy golfie możemy poszaleć z kształtem i wielkością. Nie sprawdzą się natomiast krótkie naszyjniki przy szyi – będę po prostu zbyt blisko golfu.

Koszulowy, z kołnierzykiem

Do koszul zapiętych pod szyję będzie pasować naszyjnik typu bolo – przypominający kształtem krawat, z dużym ozdobnym elementem i z wiszącymi elementami. Również lariat z koralików może się sprawdzić w tej roli.

Dekolt asymetryczny

Podobnie jak przy dekolcie carmen czy w łódkę, dekolt asymetryczny broni się sam. Przy tym dekolcie stawiałabym raczej na ozdobne kolczyki lub bransoletkę. .

To tyle na temat najpopularniejszych typów dekoltów. A może ciekawi Was jakiś szczególny? Jeśli tak, to piszcie w komentarzach 🙂