Jak dobrać dekolt

Dekolt jest jednym z kryteriów wyboru wymarzonej ślubnej kreacji. Dobrze dobrany dekolt pozwoli podkreślić atuty figury i zatuszować optycznie to, co chciałabyś ukryć. Dobrze dobrany sprawi, że goście będą patrzyć z zachwytem.

Jaki wybrać? Jaką biżuterię do niego dobrać? Postaram się odpowiedzieć na cześć z tych pytań w tym artykule – a kryteriów wpływających na wybór dekoltu jest wiele. Jest kształt twarzy, długość szyi, wielkość biustu czy w końcu budowa ciała. Warto na początku zapamiętać, że elementy układające się w pionie optycznie wydłużają, a w poziomie poszerzają. Również elementy ukośne wyszczuplają. Tych elementów może być sporo: mogą być to cięcia, wzory na tkaninie, wszelkie rozporki i pęknięcia w stroju, guziczki układające się w linię czy dodatki takie jak np. szal czy naszyjnik.
Elementy poprzeczne – jak już napisałam- optycznie poszerzają dana partie ciała. Ale wysokie osoby mogą dzięki temu zrównoważyć proporcje. Podobnie będzie, gdy chcemy zrównoważyć drobne w stosunku do reszty ciała ramiona.

Gdy wybierasz suknię (i dekolt) zastanów się nie tylko, jakie dekolty ci się podobają, ale też, jaki masz typ figury, co chwiałabyś podkreślić? I – przymierzaj, przymierzaj, przymierzaj. Mama czy zaufana przyjaciółka powiedzą ci, co dobrze na Tobie leży.

Dekolt amerykański

Ten dekolt pozwala przepięknie wyeksponować biust. Jest tez bardzo seksowny, bo sporo odkrywa – to wybór dla odważnych panien młodych. Dzięki pionowym liniom dekoltu bardzo ładnie wyszczupla sylwetkę i optycznie sprawia, ze szyja wydaje się dłuższa.
Komu ten dekolt nie będzie służył? Paniom ze zbyt małym biustem, który w nim może „zginąć”. Może być tez kłopotliwy dla pań z dużym biustem. Pamiętajcie, że do dekoltu (tego w szczególności) trzeba dobrać stanik dobrze trzymający biust w ryzach. do tego dekoltu dobrze jest dobrać wisiory o wydłużonym kształcie , na drobnym łańcuszku.

Dekolt asymetryczny

Chciałoby się napisać, że to dekolt dla wszystkich 🙂 Dekolt z głębokimi wycięciami pięknie podkreśli kształtne ramiona czy biust. Ten z bardziej oszczędnymi cieciami to dobry wybór zarówno przy małym, jak i przy większy biuście. Warto zadbać wtedy o dobranie biustonosza na jednym ramiączku lub bez ramiączek.

Dekolt golfowy

Jest to jeden z mniej popularnych wyborów. Golf optycznie skraca szyję, więc zdecyduj się na niego, jeśli zależy ci na optycznym jej skróceniu. Golf pomoże zrównoważyć proporcje ciała Pań ze szczuplutkimi ramionami lub gdy tułów jest dużo drobniejszy niż biodra. Jeżeli góra sukni ślubnej jest gadka taki dekolt jest wspaniałym tłem dla dużych, rozbudowanych naszyjników.
Przy szerokich lub masywnych ramionach taki dekolt może ci dodać optycznie kilka kilogramów.

Dekolt hiszpański

Niezwykle kobiecy romantyczny. Przywodzi na myśl skojarzenia z sukniami hiszpańskich tancerek – bywa nazywany też „carmen”. Dekolt hiszpański pięknie podkreśla kształtne ramiona i szyję. Jego linia to dodatkowa pozioma płaszczyzna w górnej części ciała. Jeżeli masz szerokie biodra i wąska talię (figura zwana gruszką) – taki dekolt optycznie zbliży cię do klasycznej „klepsydry”. Ten dekolt często łączony jest z falbanami, ale może tez występować w prostej formie czy być wykończony subtelna koronka.
Jeżeli jednak uważasz, że ten dekolt odsłania za dużo lub masz szerokie ramiona, których nie chcesz podkreślać – poszukaj innych dekoltów. Przy tym dekolcie warto postawić na wyraziste kolczyki czy bransoletkę.

Dekolt karo

Dekolt karo to dekolt kwadratowy lub prostokątny. Pięknie podkreśla biust – również ten większy. Wysmukli optycznie krótką szyję. Natomiast przy szerokich ramionach – doda kilka centymetrów. Jeżeli nie chcemy dodatkowo podkreślić piersi – zrezygnujmy z dużych naszyjników, jeśli jednak uważamy, ze są one naszym atutem – możemy sobie pozwolić na duże formy.

Dekolt łódka

Jest trochę skromniejszy niż falbaniasty, duży dekolt carmen. Łódka to prawie, że poziome pękniecie sukni na ramionach. Jeżeli nie chcesz odsłaniać za dużo ciała, a marzą ci się poziome linie – to w sam dla ciebie. Dla pań o drobnych ramionach – pomoże wyrównać proporcje, dla tych z masywniejszymi – może je podkreślić. Również paniom o spadzistych ramionach ten dekolt może pomóc wyrównać proporcje. To dobra propozycja da pań z małym i średnim biustem. Dodatkowe zakładki na piersiach mogą być sposobem na powiększenie ich wizualnie. Ten dekolt to również opcja dla pań, które chcą skrócić wizualnie szyję. Łódka jest dekoltem „niebiżuteryjnym” Zbyt krótkie naszyjniki mogą uciekać pod materiał, a zbyt długie burzyć harmonie cięć. Przy łódce polecam raczej kolczyki czy bransoletki.

Dekolt podkoszulkowy / okrągły

Dekolt podkoszulkowy to okrągły duży dekolt. Często stosowany sukniach wieczorowych i ślubnych. Ładnie wysmukli krótką szyję i zniweluje efekt masywnych ramion. Uwaga jednak przy dużych piersiach – może się okazać, że pokazałaś zbyt dużo. Do takiego dekoltu pasują wszelkiego rodzaju okrągłe kolie czy naszyjniki o półokrągłym kształcie.

Trochę mniejszy dekolt, układający się na linii obojczyków. Jest nazywany dekoltem biżuteryjnym. Tu pięknie prezentują się też półokrągłe naszyjniki.

Dekolt trójkątny

Dekolt trójkątny (albo „w serek”)   może występować w wielu odsłonach. Jeżeli będzie krótki, a szeroki to podkreśli ramiona,. Jeśli będzie wydłużony to nada sylwetce smukłości i lekkości. Pięknie podkreśla większy biust.  Taki wydłużony dekolt nazywamy tez dekoltem w szpic. Przy cięższej sylwetce nadda jej lekkości (sprawdzi się nawet u pań z mniejszym biustem). Niekorzystnie może wyglądać przy długiej szyi. Jeżeli nie chcemy eksponować biustu ciecie nie powinno być zbyt głębokie.

Do dekolt w szpic możemy dobrać wisiory na długim łańcuszku czy sznureczku. Również korale czy perły  w kilku długich sznurach pięknie wpiszą się w ten dekolt. Również długie kolczyki doskonale wpiszą się w stylizację.

 

 

Dekolt woda

Fantazyjnie układający się w fale materiał  to cecha charakterystyczna tego dekoltu. Ten układający się materiał może optycznie powiększyć biust, więc jest polecany paniom z małymi piersiami. Panie o figurze gruszki czy o chłopięcej sylwetce docenia jego zalety. Dekolt woda sam w sobie jest zdobny, więc warto postawić na biżuterię inną niż naszyjniki czy wisiory.
To tylko niektóre z typów dekoltów.  W najbliższych tygodniach omówię też dekolty proste, w serce czy zabudowane. Mam nadzieję,   że dałam ci trochę wiedzy i ułatwiłam wybór dekoltu.  Jeżeli jesteś ciekawa jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy czy co może znaleźć w koszyczku ratunkowym – zapraszam do innych części poradnika: >>> KLIK <<<

 

Rysunki użyte w artykule są autorstwa Marceliny Kurdy.