Znaczenie koloru.

Zielony to kolor nadziei, harmonii, kojarzony jest z naturą. Zielone wnętrza działają na nas uspokajająco, a zieleń lekko złamana brązem,  w odcieniu khaki lub oliwkowym jest zaliczana do kolorów ziemi. Z kolei akwamaryna, limonkowy czy morski dodają świeżości i lekkości. Natomiast soczysta zieleń Greenery była kolorem roku Pantone w 2017 roku.

Odcienie zielonego:

  • pistacjowy – jasna , delikatna zieleń,
  • miętowy – jasna, pastelowa zieleń, kojarząca się z latem,  kolor o kilka tonów jaśniejszy od pistacjowego i trochę chłodniejszy,
  • oliwkowy – brudnożółty zielony, zajrzyj do słoika z zielonymi oliwkami, żeby sprawdzić odcień 😉  jest powszechnie używany jako barwa maskująca w mundurach,
  • khaki – podobnie jak wyżej, często używany w mundurach wojskowych,  bardziej spłowiały od oliwkowego, raczej złamany szarością niż żółcią,
  • limonkowy – żółtozielony, pomiędzy jaskrawozielonym a żółtym, przypisywany jest owocom cytrusowym, limonkom,
  • wiosenny zielony – żółto-zielony, pomiędzy zielonym a żółtym,
  • szmaragdowy – zieleń z delikatną domieszką niebieskiego, pomiędzy zielonym a morskim,
  • butelkowa zieleń, malachit – oba głębokie, szlachetne, raczej chłodne, te odcienie są chętnie wykorzystywane jesienią i w strojach wieczorowych,
  • morski – niebieskozielony, turkusowy nazywany też cyraneczką, od nazwy ptaka o piórach w tym kolorze, jest ciemnym odcieniem cyjanu.

Komu pasuje zielony?

Chyba przy każdym kolorze to napiszę – wszystko zależy od rodzaju zieleni 🙂 Ciepłe złamane żółcią kolory pasują komu innemu niż głębokie zielenie czy rozbielone pastele.

Panie o jesiennym typie urody (jasna cera o ciepłym odcieniu, często z piegami, włosy ciepłobrązowe lub rude, oczy często szare lub zielone)  będą bardzo korzystnie wyglądać w zieleniach złamanych żółcią – oliwkowym, limonkowym, zgniłozielonym. Te odcienie pięknie prezentują się z dodatkami w kolorze starego złota lub miedzi. Równie korzystne będą głębokie odcienie zieleni – butelkowa zieleń, malachit  lub szmaragdowy.

Panie o zimowym typie urody (ciemne włosy, ciemne oczy, cera śniada lub bardzo jasna, o chłodnym odcieniu) pokochają głębokie zielenie o zimnych tonach  – butelkowo zielony, szmaragdowy. W zależności od typu urody może okazać się, że również seledynowy jako dodatek będzie pięknie wyglądał. W przypadku cieplejszejszych odcieni jak oliwkowy, zgniłozielony czy limonkowy mamy szerokie pole do eksperymentów.

Blondynki o ciepłym odcieniu cery (wiosenny typ urody) podkreślą urodę zielenią o “kodzie roślinnym”. O co chodzi? Wiosna pięknie będzie wyglądać w trawiastym zielonym lubo dcieniu greenery. Mogą również próbować z limonką czy oliwką. Jeżeli masz  jaśniejszą cerę (ale dalej o ciepłym odcieniu) to jaśniejsze, stonowane zielenie będą cudownie podkreślać delikatność cery. Wtedy sięgajcie .po pistacjowy. Natomiast oliwka, limonka, khaki ze starym złotem doskonale będzie współgrać z tym typem urody.

Blondynki z cerą o chłodnym odcieniu (typ urody lato) będą wyglądać zjawiskowo w chłodnych barwach. Dla pań o jaśniejszym odcieniu włosów bardziej odpowiednie będą pastelowe zielenie np. miętowy lub jasna akwamaryna. jeżeli masz ciemniejsze włosy to warto sięgnąć po intensywne turkusy ,morski czy khaki. Zielenie złamane szarością podkreślą delikatność cery.

Jak nosić zielony?

Do biura

Zielony jest dość trudnym kolorem jeśli chodzi o oficjalne okazje. Do biura można go zestawić z szarościami, które trochę go stonują. Można też postawić na dodatki w kolorze zieleni. Natomiast spodnie z kantem w odcieniu ciemnej butelkowej zieleni zestawione z białą prostą bluzką i minimalistyczną biżuterią stworzą prosty zestaw, w sam raz do biura.

Na lato

Pełnym energii połączeniem będzie zieleń z żółcią. To mocne i energetyczne połączenie. Możesz zestawiać limonkę lub oliwkowy z żółcią, ale również trawiasta zieleń z żółtymi dodatkami będzie wyglądać interesująco. Trzymaj rękę na pulsie bowiem w 2018 wszedł na ulice kolor gen-z yellow (a wczesną wiosną, pojawi się u mnie kolekcja w tym kolorze).

Na co dzień

Można pokusić się o bardziej fantazyjne zestawienia. Zielone spodnie z bluzkami z printem stworzą niebanalne połączenie. Sprawdź tylko czy przynajmniej jeden element z printu jest w tym samym odcieniu co spodnie lub spódnica. Butelkową zieleń można łączyć z bordo i beżem – takie połączenie zaowocuje ciepłym i oryginalnym efektem. Na letnie dni można zestawiać pastelowe odcienie jak miętowy, czy seledynowy z bielą. To da pełne świeżości i lekkości wrażenie.

Militarne stylizacje

Jeśli lubisz styl militarny postaw na khaki! Można połączyć go wtedy z czarną ramoneską. Wolisz bardziej kobiece wydanie? Poszukaj szmizjerki w tym kolorze. Khaki pięknie będzie współgrać z czernią, bielą  i szarymi dodatkami.

Przyjęcie koktajlowe, wesele

Przy bardziej uroczystych okazjach możemy  sięgnąć po jasne zielenie: szlachetny odcień pistacji czy rozbieloną miętę.

Na wieczór

Połączenie oliwkowej zieleni ze złotem uwypukli głębię tego koloru i nada mu szlachetny wymiar. Głębokie, ciemne odcienie zieleni idealnie nadają się na wieczór. Szmaragdowa, malachitowa lub butelkowa zieleń będzie lśnić z bielą lub srebrnymi dodatkami. Sprawdź jak kolekcja  Little Black Dress rozświetli Twój wieczór!

A wy – kochacie zielenie czy może omijacie je szerokim łukiem?