Znaczenie koloru.

Żółty – kolor lata , świeżości i słońca. Żółć kojarzona jest z optymizmem i pogodą ducha. Żółty utożsamiany jest także z kreatywnością, pewnością siebie, dobrym humorem oraz energią. W hinduizmie żółty kolor symbolizuje mądrość, wiedzę i naukę. Żółty ma też inne znaczenie kulturowe – może symbolizować zazdrość, fałsz lub zdradę. Dlatego zawsze warto zastanowić się, jeśli chcemy dać w prezencie żółte róże czy żonkile.

Odcienie żółci:

  • bahama yellow – ciemnożółty, wpadający w pomarańczowy
  • bananowy – intensywnie żółty, w odcieniu dojrzałych owoców
  • cytrynowy – intensywny jasnożółty
  • musztardowy – żółć złamana brązem
  • stare złoto – kolor pośredni pomiędzy żółcią a zgniłozielonym
  • gen z yellow – intensywny żółty o ciepłym odcieniu, wkroczył na ulice latem 2018 i trzyma się mocno 🙂
  • marchewkowy – intensywny żółty, złamany pomarańczem
  • meadowlark – jasny żółty, lekko złamany szarością

Komu pasuje kolor żółty?

To kolor trudny w zestawieniach, gdzie stanowi barwę dominującą.  Pasuje paniom o oliwkowej skórze i ciemnych lub brązowych włosach. Takie typy urody jak tzw. jesień i ciepła zima lubią mocne i nasycone odcienie, to one podkreślą opaloną śniadą lub brzoskwiniową cerę i brązowe włosy.

Blondynki o jasnej cerze w takich barwach jak bursztynowy lub  miodowy mogą wyglądać na blade i zmęczone, a ich skóra na poszarzałą. Blondynki o jasnej cerze mogą postawić na jasne, pastelowe odcienie żółci.

Sposobem na przemycenie koloru żółtego w stylizacji może być użycie go w dodatkach lub takim zestawieniu, aby nie był blisko twarzy. Żółty pasek, kanarkowe bransoletki czy żółte kolczyki pomogą ożywić stylizację nie przytłaczając nadmiarem koloru.

Żółty – z czym łączyć?

Żółty wykorzystany z umiarem, jedynie w strategicznych miejscach, pozwala na przyciągnięcie uwagi obserwatora do tych miejsc, na których nam zależy. Kolor żółty warto stosować z umiarem. Stylizacje typu total look będą aż wibrować od energii tej barwy, Dlatego raczej nie nadają się do biura. Natomiast żółte dodatki pięknie podkreślą stylizację i dodadzą jej zastrzyku energii.

Na lato

Idealny zestaw to żółty połączony z bielą. Biel będzie stanowiła tło dla żółtego i będzie stonować nieco jego intensywność. Ten zestaw będzie kojarzył się z lekkością i świeżością.

Na randkę

Spróbujcie połączyć czerń z żółcią, a macie szansę stworzyć elegancką i efektowną stylizację. Czarna spódnica z żółtą koszulowa bluzką lub sweterkiem.do oraz czarne dodatki i voila – efekt gotowy. Przy zestawieniu czerni z żółcią warto dobrze dobrać jej odcień. Zbyt intensywny kolor w połączeniu z czernią może dać efekt pszczółki.

Na wieczór

Postawmy raczej na dodatki. Biżuteria w odcieniu starego złota może być idealnym uzupełnieniem oliwkowozielonych sukienek.

Na luzie

Żółta sukienka w kanarkowym odcieniu pięknie połączy się ze zgaszonym brązem (jednym z trendów na nadchodzące lato ma być kolor zgaszonego brązu – ang. roast). Zamszowa kurtka, duża torba z frędzlami i sukienka stworzą idealny zestaw na weekend.

Do biura

Znam człowieka, który żółtą marynarkę potrafi założyć na poważne konferencje. Jednak jest to raczej przejaw ludzkiego charakteru i złamanie dress code’u niż reguła. Żółty do biura? Tak, ale tylko jako dyskretne dodatki. żółta apaszka czy bransoletka mogą ożywić zestaw w klasycznej szarości, połączony z białą bluzką.

A wy – macie coś żółtego w swojej szafie?