Jak wybrać suknię ślubną – o co zadbać przed wizytą w salonie sukien ślubnych

Dzień ślubu – to jedyny dzień, kiedy wstajemy rano i wiemy dokładnie w co się ubrać:) Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas kilka miesięcy przed niezwykle przyjemnym, ale też mocno stresującym momentem- wybór i przymiarki sukni ślubnej 🙂

Jak wybrać suknię ślubną?

Przede wszystkim pamiętajmy – suknia ślubna ma podobać się pannie młodej. Nikt inny za nas ślubu brać nie będzie, a z dnia ślubu powtórki nie będzie 🙂 Wybierając suknię ślubną warto wziąć pod uwagę:

  • Jaka będzie pora roku podczas uroczystości? Jeśli marzy nam się np. sukienka na cieniutkich ramiączkach, to biorąc ślub zimą musimy pomyśleć o dodatkowym okryciu.
  • Trendy modowe – nie każda z nas podąża za trendami, ale jeśli marzy nam się, aby suknia ślubna była zgodna z najnowszymi trendami, to warto wiedzieć kiedy one się pojawiają. Nowe trendy w branży ślubnej pojawiają się raz do roku i z reguły w okresie jesienny. W listopadzie i grudniu salony mają już kolekcje na kolejny rok i wtedy spokojnie możemy porównywać i wybierać do woli 🙂
  • Naszą sylwetkę i cerę – warto dobrać kolor i fason sukni tak, aby podkreślał atuty figury panny młodej 🙂 O kolorach sukni ślubnej pisałam tu: KLIK

Kiedy szukać sukni ślubnej?

W zależności od panny młodej 🙂 Nie warto jednak szukać jej zbyt wcześnie – dłużej niż rok przed ślubem.  Panna młoda jest wręcz bombardowana inspiracjami 🙂 Zmieniają się trendy, nasze koncepcje na dekoracje, a często i sylwetka. Zamawiając suknię zbyt wcześnie ryzykujemy późniejsze wątpliwości czy to na pewno ta jedyna i wymarzona 🙂 Kiedy więc zacząć szukać sukni ślubnej? Do salonów warto wybrać się około pół roku przed ślubem. Tu jednak mały trik – w niektórych salonach wizytę warto zaaranżować wcześniej 🙂 Margines tych 6 miesięcy daje salonowi czas na uszycie lub zamówienie naszej wymarzonej sukni ślubnej. A panna młoda z reguły już wie, jaki będzie styl wesela, dekoracji, sali i można dobrać wszystko tak, aby przedsięwzięcie było spójne. Jeżeli zależy nam na korzystnej cenie, wtedy warto wybrać się do salonu w okresie wyprzedaży. W okolicach maja rozpoczynają się wyprzedaże zeszłorocznych kolekcji i właśnie wtedy warto się wybrać na poszukiwanie naszej perełki.

 

Kiedy suknie ślubne są tańsze? Jak obniżyć koszt sukni ślubnej?

Oprócz wspomnianych już wyprzedaży warto rozważyć kupno sukni z drugiej ręki. Wtedy jednak koniecznie umówmy się na zmierzenie. Do ceny takiej sukni trzebadoliczyć ewentualne poprawki krawieckie i czasem czyszczenie. Innym sposobem na obniżenie ceny sukni może być uszycie jej z tańszych materiałów – warto zapytać w salonie lub u krawcowej czy istnieje taka możliwość.

 

Jak przygotować się na wizytę w salonie?

Zebrać inspiracje

Przede wszystkim warto przejrzeć wcześniej inspiracje. Warto zajrzeć na Pinterest i instagram w poszukiwaniu sukni , która chwyci nas za serce. Miejmy przy tych poszukiwaniach z tyłu głowy, decyzje już podjęte, czyli jaki będzie styl wesela? Jakie będa dekoracje? Przejrzyjmy też ofertę salonów, do których chcemy się wybrać. Czy są tam modele, które nam się podobają? Zdarza się, że nie wszystkie modele sukien z danego salonu można znaleźć w internecie. Czasem salony  trzymają “perełki” i pokazują je tylko stacjonarnie.

Zarezerwować termin

Zadzwońmy i umówmy się na konkretną godzinę, do części salonów wejdziemy “z marszu”. W części taka spontaniczna wizyta może przebiegać nie po naszej myśli – ekspedientki mogą być zajęte inną i nie będą mogły nam poświęcić całej swojej uwagi.

 

Kto powinien doradzać przy wyborze sukni ślubnej?

Przede wszystkim, jeśli nie chcemy wybierać jej same, warto aby były z nami osoby, które są nam życzliwe, ale będa też potrafiły spojrzeć krytycznym okiem. Wybór sukni może być jednym z najprzyjemniejszych momentów przygotowań. Niech nie zepsują go kąśliwe uwagi ciotki siostry syna szwagra 🙂 Zbyt  ilośc osób z kolei oznacza mnogość opinii. Każdy będzie chciał jak najlepiej doradzić i podpowiedzieć. Opinii może być dużo i nie zawwze będą one zgodne 🙂 Zadbajmy o to, aby w trakcie przymiarki móc usłyszeć też własne myśli 🙂 Rezerwując wizyty warto też nie przesadzać z ilością odwiedzanych w jednym dniu salonów, nie narzucajmy sobie tempa jak na wyścigu. Zadbajmy o to, żeby nie gonić w pośpiechu z jednego salonu do drugiego 🙂 Zmęczenie bowiem, nie posłuży nam dobrze przy wyborach 🙂

 

 

Zachować otwarty umysł

nie zawsze to, co wygląda pięknie na zdjęciach wygląda równie oszałamiająco na nas. I odwrotnie – suknia niepozorna na wieszaku może wyglądać na pannie młodej olśniewająco. Dlatego zachowajmy otwarty umysł i dajmy się czasem namówić na mierzenie sukni spoza wybranych przez nas inspiracji.

Przygotować bieliznę

Do mierzenia sukni warto ubrać jasną, bezszwową bieliznę. Jeżeli mamy taką potrzebę, warto rozważyć bieliznę korygującą.

Zdjąć biżuterię

do mierzenia sukni warto zdjąć biżuterię. Kolczyki i pierścionki niosą ze sobą zawsze ryzyko uszkodzenia mierzonej sukni. Z kolei ściągając je w salonie ryzykujemy, że w ferworze przygotowań zapomnimy o nich i zostawimy je w miejscu mierzenia sukni. Biżuterię warto ze sobą zabrać już na przymiarki sukni ślubnej – wtedy możemy zobaczyć jak będą prezentować się w całości. W przypadku biżuterii z mojej pracowni, możemy również wybrać odcień kryształków czy pereł, które najlepiej będą pasować.

Zapomnieć o make up 🙂

Po dobrych kilku sesjach zdjęciowych jedno wiem na pewno – suknię ubrudzić podkładem jest bardzo łatwo. Dlatego warto w trosce o nasz komfort, ale też i innych panien młodych w tym dniu, odpuścić sobie intensywny makijaż 🙂

Tyle ode mnie – niech ten czas wyboru sukni będzie dla Was czystą przyjemnością 🙂

 

Masz już suknię ślubną? Zadbajmy o biżuterię!

Jeżeli chciałabyś, abym stworzyła specjalne dla Ciebie biżuterię ślubną lub pomogła wybrać kolczyki i naszyjnik ślubny pasujące idealnie do Ciebie i stylu Twojego wesela – napisz lub zadzwoń!

Ola Multan

Kontakt

+48 608 536 033
kontakt@olamultan.pl