Przede wszystkim – nie panikuj.

Przygotowania do wesela są i tak dużym stresem, i bez tak nadzwyczajnej sytuacji jak teraz. Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie „za” i “przeciw”. Nie mów pochopnie “tak” lub “nie”. Wiele zależy od planowanego terminu wesela. Na ten moment nie wiemy jak rozwinie się sytuacja i kiedy uda się ją opanować. Jeżeli twoje wesele odbędzie się dopiero za kilka miesięcy – daj sobie czas na podjęcie decyzji.

Po drugie, sprawdź jakie masz opcje?

Brak paniki nie oznacza braku działania. Przeanalizuj:

  • Kiedy masz wesele? Jeśli są to najbliższe miesiące lub tygodnie – skontaktuj się z usługodawcami i zapytaj, jak koronawirus wpływa na ich plany? Czy “w razie W” zapewnią Wam zastępstwo? Część usługodawców ogranicza swoją działalność – zanim podejmiecie decyzję – skontaktujcie się z nimi. I niestety liczcie się z tym, że sytuacja zmienia się z dnia na dzień. Dzisiejsze zapewnienie, że się pojawią może ulec zmianie za kilka dni. I nie będzie to z ich winy – wystarczy niezamierzony kontakt z zarażonym. Jeżeli usługodawca rezygnuje ze świadczenia usługi – robi to w trosce o zdrowie Wasze i Waszych gości.
  • Przeanalizuj umowy i w razie czego kontaktuj się z usługodawcami. Czy jeśli chciałabyś przesunąć termin   to będzie to możliwe? Jak wyglądają kwestie zadatków i zaliczek w takiej sytuacji? Co będzie się działo w przypadku gdy zostaną wprowadzone obostrzenia podobne jak we Włoszech i wesele nie będzie mogło się odbyć? Przeanalizuj umowy szczególnie pod kątem tzw “siły wyższej”. Jeżeli Twoje wesele odbywa się w najbliższych tygodniach i goście zaczynają się wykruszać – porozmawiaj w pierwszej kolejności w miejscu, gdzie organizujesz wesele.
  • Pamiętaj, ze odwołując wesele czy umowy z usługodawcami samodzielnie musisz liczyć się z tym, że zadatek przepadnie. Inaczej prezentuje się sytuacja, gdy weseleni nie może się odbyć ze względu na decyzje administracyjne.
  • Ilu gości spodziewasz się na weselu? Im większe wesele, tym większe potencjalne ryzyko.
  • Czy spodziewasz się gości z zagranicy? Jak Twoi goście będą podróżować? Jeżeli Twoi goście będą podróżować samolotem – mogą napotkać ograniczenia, mieć odwołane loty. Szczególnie goście z rejonów gdzie liczba zachorowań jest wysoka nie powinni podróżować. Jak  kwarantanna (a z taką możliwością trzeba się liczyć) wpłynie na ich obecność? Jeżeli Twoje wesele jest wkrótce,porozmawiaj z gośćmi, niestety może się okazać, że pewna część z nich nie zdecyduje się na uczestnictwo z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem. Nie miej o to do nich żalu – zmagamy się z sytuacją, która jest wyjątkowa.
  • Czy Twoi goście są w grupie ryzyka? A może sami chcą kogoś szczególnie chronić? To na pewno jeden z czynników, które warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję.

 

Aktualizacja 13-03-2020

Rząd z uwagi na zagrożenie epidemiczne wprowadził na 14 dni (czyli na ten moment do 27.03.2020) zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób i zakaz funkcjonowania wszystkich restauracji, klubów, barów, pubów, kawiarni etc. Możliwe są  tylko usługi na wynos. Zakaz dotyczy zarówno zgromadzeń publicznych jak i prywatnych. To niestety daje jednoznaczną odpowiedź co wesel w marcu (ślub, o ile jest mały jest realny). Pod znakiem zapytania stoją wesela w kolejnych tygodniach.

Aktualizacja 15.03.2020: na ten moment rząd wprowadził kontrole na granicach. Do Polski mogą obecnie wjechać jedynie obywatele RP, osoby przeewożące towar lub pracujące tu regularnie. Podobne obostrzenia wprowadzają też inne kraje. To dla Waszych gości będzie poważne utrudnienie w podróży. Nie wspominam już o dodatkowym ryzyku związanym z podróżą.

Po trzecie – planuj z wyprzedzeniem

Nawet jeżeli Twoje wesele będzie dopiero za kilka miesięcy weź pod uwagę, że wirus może również na nie wpłynąć. U części usługodawców może wpłynąć bezpośrednio na ich pracę – zamknięcie sali czy kwarantanna usługodawcy to nic przyjemnego. Jednak  jeśli Twoje wesele jest za kilka miesięcy weź pod uwagę, że terminy realizacji niektórych usług mogą się wydłużyć. Usługodawcy mogą na sprowadzać materiały z zagranicy, a terminy dostaw będą znacząco dłuższe, a część komponentów może być w ogóle niedostępna. Weź to pod uwagę planując swoje przygotowania i bądź otwarta na “opcję B” 🙂

Jeżeli Twoje wesele i ślub mają się odbyć w najbliższym terminie, weź pod uwagę, że możesz zostać poproszona np. o ograniczenie liczby gości w urzędzie stanu cywilnego. Jeżeli mimo wszystko planujesz wziąć ślub w najbliższych dniach – upewnij się kto razem z Tobą będzie mógł być w urzędzie lub kościele? Czy fotograf będzie mógł być z Wami na miejscu czy może ktoś z najbliższego grona (świadek, rodzice) powinien zatroszczyć się o zdjęcia?

 

A jeśli trzeba przesunąć?

Jeżeli jesteś zmuszona przełożyć wesele – rozmawiaj ze swoimi usługodawcami. Uwierz mi – dla nich sytuacja jest równie trudna jak dla Ciebie. Dla nas usługodawców jest to trudny czas, bo przecież z tego żyjemy. Brak zleceń, to brak przychodów. Konieczność zwrotu zadatków i zaliczek dla wielu małych firm na pewnym etapie może oznaczać utratę płynności finansowej lub wręcz konieczność zamknięcia firmy. Chociażby z tego względu warto dać sobie nawzajem szansę i negocjować. Przesunięcie daty ślubu i przesunięcie zlecenia wydaje się w tej sytuacji dobra opcją. dla panien  młodych z kolei – to konieczność koordynacji wszystkich terminów od nowa. Wiele terminów rezerwuje się ponad rok naprzód więc nie będzie to łatwe. Z drugiej strony usługodawcy już deklarują, że mogą pracować więcej i w nietypowych terminach – własnie po to aby wyjść parom młodym naprzeciw. Rozmawiajcie z nimi – na pewno będą otwarci na szukanie rozwiązań i alternatyw. większość z nas ogranicza teraz wyjścia z domu, ale zdajemy sobie wszyscy sprawę, co znaczy konieczność zmiany wszystkich terminów z maraca czy kwietnia.

 

 

Po czwarte – obserwuj sytuację.

Być może nie takiego podsumowania się spodziewałaś  Niestety sytuacja zmienia się z dnia na dzień i może się okazać, że za tydzień lub dwa podjęte środki ostrożności będą jeszcze bardziej zaostrzone.  Być może za kilka miesięcy będziemy już po apogeum i dzisiejsze nerwy będą tylko wspomnieniem. Warto jednak cały czas trzymać rękę na pulsie 🙂  Każda z nas musi decyzję podjąć sam, biorąc pod uwagę wszystkie punkty, o których Wam napisałam oraz dobro swoje i swoich bliskich.

I na sam koniec – nasze zdenerwowanie i stres  nie zmienią sytuacji 🙂 Może nam pomóc tylko jasne logiczne działanie (a o to wcale nie jest łatwo). I tak zupełnie prywatnie powiem coś, co może jest banalne, ale poparte doświadczeniem staje się szalenie prawdziwe. Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Gdy Wasi bliscy znajdują się w szpitalu i ich zdrowie lub życie jest zagrożone wszystko inne schodzi na dalszy plan. Jak to mówią – been there, done that ;/

Pozdrawiam Was ciepło i życzę duuuużo spokoju.

Jeżeli chciałabyś, abym stworzyła specjalne dla Ciebie biżuterię ślubną lub pomogła wybrać kolczyki i naszyjnik ślubny pasujące idealnie do Ciebie i stylu Twojego wesela – napisz lub zadzwoń!
Ola Multan

Kontakt

+48 608 536 033
kontakt@olamultan.pl