Znaczenie kolorów

wybierając moty ślubny bardzo często decydujemy się na kolor. Mięta z szarością? Serenity blue? A może awangardowe zestawieni bieli z czernią? To tylko niektóre dylematy panien młodych. Nawet jeśli kolor nie pojawi się w motywie przewodnim, to jest spora szansa, że jeśli nie w bukiecie, to w dodatkach pojawi się coś więcej niż klasyczna biel  czy ecru 🙂 Dzisiaj więc kilka słów o tym jakie znaczenie maja kolory. Nie to najbardziej przyziemne – jak wpływają na nasz wygląd, ale to bardziej symboliczne 🙂 Przeczytajcie jakie jest znaczenie kolorów.

Biały

Biel to tradycyjny kolor sukni panny młodej. (O bieli i jej odcieniach psiałam tu: https://multanka.eu/index.php/biel-ivory-ecru-krotki-przewodnik-kolorach/) Jest to tez kolor, który przewija się przy wielu uroczystych okazjach. Jest symbolem czystości, niewinności i szlachetnych zamiarów. Również białe kwiaty mówią, że darzymy obdarowana osobę szacunkiem i mamy wobec niej szlachetne i czyste zamiary. A biel w dodatkach? Zgrane z odcieniem sukni ślubnej dodatki pozwolą nam poszaleć z bardziej wyrafinowanymi formami 🙂

Czerwony

Kwiaty w odcieniu głębokiej krwistej czerwieni to w mowie kwiatów wyznanie miłości. Sam kolor zaś ma wile znaczeń – z jednej strony to kolor władzy – zauważcie jak często nawet politycy sięgają po ten kolor dobierając krawat 🙂 Ten kolor wyraża również gwałtowne uczucia – namiętną miłość, ale też namiętność i pożądanie.  jest tez kolorem szalenie energetycznym – jest to jeden z kolorów , który pobudza nas do działania i jest symbolem energii życiowej oraz siły. . Czerwień w dodatkach ślubnych będzie mocnym akcentem podkreślającym charakter panny młodej.  Po inspiracje na dodatki w tym kolorze sięgnijcie tu: https://multanka.eu/index.php/panna-mloda-czerwieni/

 

Błękitny

Błękitny to kolor kojarzony z duchowością . Oznacza niebo, spokój, uduchowienie. dla chrześcijan jest kolorem Matki Bożej.  ale jest to tez kolor kojarzony z kreatywnością i inteligencją. Na co dzień błękitne koszule  budują wizerunek profesjonalisty. Niebieskie kwiaty podarowane bliskiej osobie mówią o wierności.  W naturze niebieski w kwiatach nie jest popularnym kolorem , więc bukiety z odcieniem błękitu są z reguły niebanalne i interesujące.  Błękit i jego odcienie często pojawiają się w motywach przewodnich. Jako stonowane barwy  barwy harmonijnie łącza się z innymi kolorami. Połączone z szarością nabierają szalenie szlachetnego charakteru.

Zielony

Odcieni tej barwy jest mnóstwo – butelkowa zieleń, szmaragdowy, trawiasta zieleń czy delikatny pastelowy miętowy. W zależności od odcienia, który wybierzecie kolor może pełnić role dopełniającą bladź być mocnym akcentem stylizacji.

Jako kolor zieleń jest symbolem nadziei i życia. Symbolizuje też harmonię ze światem zewnętrznym.

 

Żólty

Kolor żółty jest symbolem jasności, słońca i światła. Jako taka symbolizuje najwyższe wartości. W naszej kulturze w określonych (cytrynowy)odcieniach kojarzona jest też z zawiścią, zazdrością i zdradą. Taka jest tez symbolika żółtych bukietów.

Żółte słoneczniki są niezwykle popularne – znakomicie wpisują się w wesela w rustykalnym stylu. Żółć z limonkowa zielenią stworzy intrygująca mieszankę. Pastelowe, delikatne żółcie zestawione z ecru będą dla odmiany stonowane i eleganckie.

 

Różowy

Różowy kolor jest symbolem młodości, wdzięku, pogodnego nastroju. Jest to tez kolor miłości i wrażliwości.  Współcześnie intensywny cukierkowy róż kojarzony jest lalką Barbie i dzieciństwem.  Jest także kolorem namiętności. Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii, przyjaźni i oddania.

Decydując się na róż w dodatkach możecie postawić na pastelowe barwy czy pudrowy róż, ale też intensywne akcenty w kolorze fuksji.

Granatowy

Granat – kojarzony jest z kosmosem, mądrością i indywidualizmem. Współcześnie granat to również barwa profesjonalistów – must have biznesowego stylu.

Grant w zestawieniu z bielą to zestaw szlachetny i ponadczasowy. Dodatki w granatowym odcieniu pasują do klasycznych, eleganckich stylizacji.

 

Pomarańczowy

Kolor osób  impulsywnych i energicznych. Symbolizuje siłę, ogień i przedsiębiorczość. Ma właściwości pobudzające. jako kolor dodatków – w najbardziej intensywnej odsłonie – w sam raz dla osób nie uznających kompromisów. Jeżeli lubicie ten kolor, ale jest dla Was zbyt intensywny, możecie poszukać dodatków w łososiowym odcieniu.

Fioletowy

Fioletowy w naszej kulturze kojarzony jest ze smutkiem i zadumą. Jest tez symbolem wolności, przestrzeni i spontaniczności.

Decydując się na pastelowe odcienie – takie jak lawendowy- przełamiemy tradycyjne skojarzenia. Z kolei ciemniejsze odcienie fioletu przepięknie komponują się z bielą.

I na koniec jak zwykle pytanie – na jakie kolory zdecydujecie się u siebie i dlaczego? a może postawicie na czystą biel?inne porady i inspiracje znajdzie w poradniku ślubnym >>> KLIK <<<