Tort weselny - garść słodkich inpiracji

Tort weselny ma być symbolem słodkiego i szczęśliwego życia nowożeńców. Poniżej znajdziecie garść inspiracji i wskazówek dotyczących słodkich wyborów 🙂

Ilość

Z reguły przy zamawianiu tortu liczy się porcję 100g na osobę. Jest to oczywiście wartość orientacyjna. Pamiętajcie, że duża ilość dekoracji może zwiększyć wagę tortu, a nie przełożyć się na ilość słodkości dostępnej dla gości.

Przy zamówieniu warto przemyśleć tez inna kwestię – czy wśród Waszych gości będzie ktoś o specjalnych potrzebach żywieniowych? Dla gości z cukrzycą czy nietolerancją glutenu będzie bardzo miłym gestem, jeśli pomyślicie o kawałku ciasta, które uwzględnia ich potrzeby.

 

Kiedy podać

Tradycyjnie tort podaje się po północy po oczepinach. Coraz więcej par odchodzi jednak od tego zwyczaju twierdząc, że o tak późnej porze goście nie będą mieli chęci sięgać po słodkości. Tortu podanego po północy może nie spróbować część gości – dzieci i osób starszych może po prostu nie być już na sali. Alternatywą jest podanie go wcześniej – np. po przybyciu na salę weselną, po pierwszym głównym posiłku. Wtedy goście docenia jego smak i kształt. Jeżeli jednak będzie jasno , to np. race już nie będą taką atrakcją. Opcja pośrednia jest podanie go przed północą, gdy goście są już solidnie rozbawieni.

Toppery

Toppery to kropeczka nad i, jeżeli chodzi na torty. Kiedyś dostępne były tylko figurki, dzisiaj ta ozdoba staje się coraz bardziej fantazyjna. Napisy Mrs&Mr, I do czy ozdobne inicjały młodych to tylko jedna z opcji. W zależności od stylu wesela możecie zdecydować się na opcje glamour pokrytą perełkami czy kryształkami z cukru lub napisy wycinane laserowo.

Koronkowe dekoracje

Koronka na torcie? Nie – nie oszalałam 🙂 Większość tortów może być ozdobiona dekoracjami z masy cukrowej, lukru czy marcepanu. Kunsztowne zdobienia mogą przybierać tez delikatne i wyrafinowane koronkowe formy. Podpytajcie w cukierni, jeśli zależy wam na tej formie ozdoby. A na zdjęciu zobaczycie z kolei ozdoby w formie róż.

A dla tych, którym spodobał się pomysł i chcieliby go  wypróbować w domu mała wskazówka. W sklepach internetowych możecie kupić tez formy silikonowe do tworzenia takich koronkowych ozdób z czekolady lub masy cukrowej 🙂

Żywe kwiaty

Żywe kwiaty to tylko jeden e sposobów ozdabiania tortu. Piętrowe ciasto, pokryte lukrem i ozdobione kwiatami takimi, jak w bukiecie panny młodej robi oszałamiające wrażenie. Warto pamiętać, że kwiaty mogą być przybraniem, ale mogą być też jadalne (np. bratki). Jedne i drugie należy zabezpieczyć, żeby utrzymały świeżość. Warto też przy ich wyborze kierować się tym , czy nie będą farbować powierzchni tortu.

Tort jako dekoracja?

Ciekawym pomysłem na dekorację mogą być lodowe torty. Żywe kwiaty zanurzone w lodzie tworzą niepowtarzalna kompozycję. Z wykonaniem takiej nietypowej kompozycji poradzicie sobie spokojnie same.

A może coś zamiast?

Tort weselny nie musi przybierać typowej formy. Nie wszyscy są fanami tortów. Osobiście znam kilka osób, które twierdzą, że słodyczy preferują schabowe J Dlatego, jeśli nie chcecie typowego tortu – macie do wyboru kilka alternatyw. Jedną z nich są tzw. Cup cakes. TO babeczki , które chowają się pod czapeczką z masy kremowej, często fantazyjnie udekorowane. Ustawione na stojaku mogą śmiało konkurować z piętrowymi tortami. Innym rozwiązaniem jest lekkie ciasto owocowe. Ciasto w kształcie serca z owocami sezonowymi nie będzie tak ciężkie jak tradycyjny tort i świetnie może wpisać się w wesela w rustykalnym stylu. Zobaczcie jak może to wyglądać tu: https://multanka.eu/index.php/panna-mloda-czerwieni/

Inne ślubne inspiracje znajdziecie tu: >>> KLIK <<<