Wesele to koszty – mniejsze lub większe, ale jednak koszty. Jak je rozplanować to temat na osobny artykuł. Dziś jednak będzie o kosztach niespodziewanych i zaskakujących. Takich, których możemy nie uwzględnić w budżecie, bo na to po prostu nie wpadniemy 🙂 Sądzicie, że wszystko już macie zaplanowane? Ja też tak sądziłam. Po czym dowiedziałam się, że aby w kościele grał inny niż zwykle organista (a tak miało być dzięki mojej pani świadek, która zatroszczyła się o oprawę muzyczną) muszę zapłacić „etatowemu” organiście za… niegranie.

Zdarza się też, że plany zmieniają się w ostatniej chwili i trzeba zatroszczyć się np o bukiet ślubny w dniu ślubu. Wtedy tez ceny są odpowiednio wyższe. 🙂 A jednak pewnych niespodzianek możemy uniknąć:)

Dodatki

Zaplanowałaś w budżecie pozycję „suknia i garnitur”? Świetnie! Pamiętaj jednak, że to nie wszystko.Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach, a styl w dodatkach. Welon, biżuteria, rękawiczki, ozdoby do włosów, spinki do mankietów, dobrze dobrana bielizna, buty czy krawat dla pana młodego. Wszystko to zebrane razem, daje wcale niebagatelna kwotę. Wybierając dodatki, których użyjesz więcej niż raz (np kolorowe), możesz sprawić, że wydatek będzie mniej bolesny. Ale dalej – cena dodatków może stanowić nawet 50% ceny sukni.

Poprawki krawieckie

Zanim kupisz suknię – przeczytaj dokładnie umowę i porozmawiaj w salonie. Czy poprawki krawieckie są w cenie? Ile ich jest? To szczególnie ważne, jeśli suknię zamawiasz dłuższy czas przed ślubem – w końcu waga może się zmienić. Ale też dopasowanie sukni do wysokości obcasa czy drobne poprawki, aby ją dopasować mogą sporo kosztować. Uwaga – to samo może tyczyć dopasowania garnituru dla pana młodego.

Nadgodziny

Pisałam już o czytaniu umów? To powtórzę 🙂 Przeczytajcie dokładnie umowy z zespołem, djem czy restauracją. We wszystkich powinno być określone  w jakich godzinach będą oni do waszych usług. Zobaczcie też, jakie są stawki za dodatkowe godziny, jeśli okaże , że wasi goście bawią się do białego rana. To samo dotyczy tez godzin pracy fotografa, kamerzysty, transportu czy nawet obsługi sali weselnej.

Wysyłka zaproszeń

Zamówiliście zaproszenia, dobraliście koperty. Wasze zaproszenia są perfekcyjne. Pamiętajcie jednak, że trzeba je wręczyć lub wysłać. I doliczcie do budżetu koszt znaczków 🙂

Posiłki nie tylkodla gości

Rodzina, przyjaciele, świadkowie … Z myślą o nich spędzacie godziny (albo i ne) na dyskusjach jakie dobrać menu, aby wszyscy byli zadowoleni. Ile ciepłych dań? A może candy bar? Pamiętajcie, aby przy liczeniu opłaty „za talerzyk” policzyć nie tylko Waszych gości. Uwzględnijcie zespół muzyczny czy wedding plannera -wszystkie te osoby, które będą towarzyszyć Wam przez całą noc.

Przy liczeniu ceny za wyżywienie warto również zerknąć do umowy – sprawdźcie czy nie ma niej zawartych informacji o opłatach dodatkowych za napoje gorące czy serwowanie np. piwa.

Korkowe

Korkowe to opłata za serwowanie alkoholu, który pochodzi spoza lokalu. Jeżeli planujecie zadbać o alkohol we własnym zakresie to koniecznie sprawdźcie umowę i doliczcie korkowe do kosztów alkoholu. Czasami młodzi decydują się na serwowanie własnego alkoholu, aby zbić koszty, a korkowe sprawia, że cena drastycznie rośnie.

Krojenie tortu

Czasami – podobnie jak z alkoholem – decydujemy się na zamówienie tortu z innej cukierni, nie w miejscu, gdzie wyprawiamy wesele. Zdarza się, że  sale weselne doliczają opłatę „za krojenie tortu”. Zobaczcie jak jest u was.

Uszkodzenia

Goście bawili się szampańsko do białego rana? W ferworze zabawy stłukło się szkło, a może i coś więcej? A może w trakcie tańca ktoś przydepnął tren w wypożyczonej sukni i urwał się guziczek?

Z reguły w umowach znajduje się klauzula o pokryciu kosztów napraw, uszkodzeń i strat. Zarezerwujcie pewną kwotę na te okoliczność. To szczególnie ważne, jeśli planujecie nie kupować, a wypożyczyć suknię ślubną.

Próbny makijaż i fryzura

Dzień ślubu najczęściej jest starannie zaplanowany. Tak samo jest ze stylizacją panny młodej. Żeby jednak w dniu ślubu wszystko zagrało warto zrobić przymiarkę i wypróbować pewne rzeczy. Tak też jest z makijażem i fryzurą. Próbny makijaż i fryzura pozwolą ci upewnić się, ze w dniu ślubu będziesz wyglądać olśniewająco. Jeśli to konieczne – będziesz miała czas na zmodyfikowanie wizji. Pamiętaj – uwzględnij koszty próbnej fryzury i makijażu w budżecie.

A jeśli jesteś z nich zadowolona – utrwal je na zdjęciach 🙂 W dniu ślubu będzie się do czego odnieść.

Dekoracja lokalu

Temat raczej oczywisty, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Dowiedzcie się, jak będzie udekorowane miejsce Waszego ślubu. Czy wchodzi to w cenę opląty za salę czy będą związane z tym dodatkowe koszty? Zapytajcie jak będzie wyglądała dekoracja, poproście o zdjęcia. Może uznacie, że przydałyby się dodatkowe kwiaty czy dekoracja stołu.

Koszty dostawy przy zakupach przez internet

Zakupy internetowe – szybko prosto, wygodnie. Haczyk może kryć się w kosztach dostawy. Jeżeli zaproszenia zamówicie w jednym miejscu, winietki w innym, a balony do dekoracji w kolejnym, za dostawę może uzbierać się niezła sumka.

Zwróćcie też uwagę na rzeczy, które zamawiacie w większej ilości. Duże przesyłki z reguły kosztują więcej 🙂

Napiwki

Koszty wyliczone? Świetnie!  Zaplanuj w budżecie pewna rezerwę na napiwki. I nie mówię, ze trzeba dawać je zawsze i wszędzie. Nie dawaj ich, jeśli nie jesteś zadowolona z usługi. Ale jeśli ktoś zrobił coś ekstra, albo efekt pracy powala na kolana – daj temu wyraz napiwkiem.
I to tyle na dziś. Pamiętajcie, aby zostawić sobie w budżecie zapas na nieprzewidziane wydatki!